به وب سایت گروه مشاور سرمایه گذاری معیار خوش آمدید
شنبه, ۳۰ مهر ۱۴۰۱

چشم‌انداز بازار ۳۰ ام مهرماه ۱۴۰۱

 بازار روز چهارشنبه هم متعادل منفی دنبال شد که گروههایی همچون پالایشی ، فراکابی و استخراج کانه های فلزی شاهد عرضه در مقابل خود بودند و در نتیجه شاخص کل به دنبال وقایع رخ داده و جو موجود در بازار سرمایه 2400 واحد «افت» کرد و در نتیجه «نزول» خود عدد یک میلیون و 310 واحد را به عنوان عملکرد خود به ثبت رسانید.

از سهم های تاثیر گذار بر شاخص کل که نسبت به سایرین بیشترین نقش را در شاخص سازی امروز به عهده دار بودند می توان به کچاد  و فولاد اشاره کرد که چیزی در حدود 1200 واحد در جهت «منفی» سازی شاخص موثر بودند یعنی در حدود 50 درصد از کل تغییرات شاخص امروز را رهبری کردند.

شاخص هم وزن هم که نماینده ای برای عملکرد سهم های کوچکتر بازار سرمایه محسوب می‌شود به ایجاد «واگرایی» با شاخص کل پرداخت و «خلاف جهت» با آن عملکرد . 700 واحد «مثبت» نتیجه ای بود بر تمامی معاملات اثرگذار بر این شاخص که باعث شد عدد 378 هزار واحد را به عنوان عدد نهایی برای خود به جای گذارد.

 بعد از بیان ارقام و تحلیل های فوق به سراغ دو معیار مهم یعنی ارزش معاملات و حجم معاملات می رویم که به خوبی می‌تواند نشان دهنده اقبال و یا عدم اقبال سهامداران از معاملات بازار سرمایه باشد و همانطور که بالا بودن آنها بسیار امیدبخش میباشد در طرف دیگر ضعیف بودن آنها باعث نگرانی نسبت به وضع فعلی و آینده بازار خواهد شد.

گفتنی است که با استفاده از این معیار تا حدی می توان حجم نقدینگی حاضر در بازار را تخمین زد و تعیین کرد که آیا ورود نقدینگی رخ داده است یا خیر.

در روز چهارشنبه معاملات بازار سرمایه ، ارزش معاملات عدد 1500 میلیارد تومان را از خود به ثبت رسانید . «این عدد تنها چنگی به دل نزد بلکه رکورد پایین ترین ارزش معاملات در طول سه ماهه تاریخی از خود به جای گذاشت که نشان از سردی هر چه بیشتر معاملات دارد » . باید توجه داشت که برای ورود ارزش معاملات به کانال رونق ، تحولی اساسی و جدی توام با انتشار اخبار مثبت موثر لازم است تا بتوان چشم انداز بهتری برای آینده این بازار متصور بود.حجم معاملات هم از نظر عملکردی به دلیل همبستگی مثبت ، مشابه و متناسب با ارزش معاملات عمل کرد و عدد 9 میلیارد برگ سهم را از خود به جای گذاشت. «همانطور که پیداست این اعداد پایین که توسط این معیار به ثبت می‌رسد نشانگر وجود رکود در معاملات و عدم تمایل فعالین به اقدام به اتخاذ هرگونه تصمیم در این وضعیت میباشد» .

 در رابطه با برآیند ورود و خروج پول حقیقی به بازار و اهمیت آن نیز می توان گفت با توجه به اینکه ورود پول حقیقی به هر سهم و به طور کلی به بازار سرمایه ، سیگنالی برای رشد و حرکت قیمتی آن در جهت رشد می باشد فاکتور مهمی در جهت بررسی وضعیت روزانه بازار سرمایه و درک چشم اندازی برای آینده آن می باشد. همانطور که ورود پول می تواند سیگنال موثری در جهت بهبود تصویر آینده وضعیت بازار باشد، در نقطه مقابل خروج پول از بازار به طور مداوم نشانه روی برگردانی سرمایه‌گذاران نسبت به سرمایه گذاری منابع مالی خود در این بازار می باشد که حاصل آن روی آوردن به سمت افزایش تقاضا برای دارایی‌های مالی در دیگر بازارهای رقیب می باشد که دستاوردی به غیر از شکل گیری انتظارات تورمی نخواهد داشت.

در بازار روز چهارشنبه نیز «در ادامه خروج پول های مداوم از بازار سرمایه امروز نیز شاهد خروج پول به میزان 145 میلیارد تومان از» بازار سرمایه به وسیله سهامداران خرد بودیم که بیشتر سهم این میزان از سهم هایی با ارزش مارکت «بزرگ تر»  رقم خورد .

نزدیکترین و مربوط ترین معیار پس از تحلیل برآیند ورود و خروج پول حقیقی به بازار ، ورود و خروج پول حقیقی به صندوق‌های با درآمد ثابت می باشد. بررسی این معیار از این جهت حائز اهمیت میباشد که سرمایه‌گذارانی که تصویر مثبتی نسبت به آینده سهم و بازار سهام ندارند اقدام به هدایت منابع مالی خود به سمت این صندوق‌ها کرده تا در مقابل هرگونه خطر احتمالی، اصل سرمایه خود را با سودی تقریباً معادل با سود بانکی پوشش دهند.

 بازار چهارشنبه نیز شاهد «ورود» 151 میلیارد تومان پول از جانب سهامداران حقیقی به سمت صندوق های بادرآمد ثابت بود.

لازم است برای تحلیل هرچه بهتر بازار بورس نگاهی به بازارهای موازی رقیب داشته و تحرکات آنها را نیز مورد توجه و به عنوان یکی از معیارهای تصمیم گیری خود قرار دهیم :

در ابتدا به سراغ شاخص دلار می رویم ؛ در معاملات روز چهارشنبه و با استفاده از داده های موجود شاخص دلار یا همان DXY به دنبال روند «کاهشی» خود باز هم «تضعیف» شده و با 1 درصد «کاهش» نسبت به روز گذشته خود به عدد 111.830 واحد رسیده است. با تحلیل وضعیت شاخص دلار در میابیم وضعیت بازارهای مختلف به چگونه است . اگر شاخص دلار آمریکا در حال افزایش باشد ، این به معنای بالا رفتن ریسک در سایر بازارها بوده و سرمایه‌گذاران پیش از ورود به هر بازاری کمی دست نگه داشته و از اقدام به خرید که موجب تقویت طرف تقاضا و به تبع آن افزایش قیمت ها خواهد شد صرف نظر می کنند. در نقطه مقابل اگر شاخص دلار در حال کاهش باشد ، این به معنای تبدیل شدن دلار به دارایی های مختلف در سایر بازارها بوده که احتمال وقوع جهش قیمتی در این بازارها خصوصاً کامودیتی ها را تقویت می کند. این شاخص زمانی تقویت می‌شود که بازارهای دیگر دچار نوسان و چشم‌اندازی منفی نسبت به آینده شوند و در این هنگام سرمایه گذاران به سرمایه گذاری در دارایی هایی می پردازند که ریسک شان پوشش داده شود و از این قبیل دارایی ها می توان دلار و طلا را نام برد.

در بازار داخلی نیز دلار «همسو» با شاخص خود عمل کرده و با 0.43 درصد «کاهش» نسبت به روز گذشته خود با قیمت 32655 تومان در بازار آزاد معامله شد. دلار سنا نیز همچنان گپ خود با دلار آزاد را حفظ کرده و 28790 تومان قیمت گذاری شد..

 در رابطه با بازار طلا نیز اگر بخواهیم به بررسی آن بپردازیم باید به این نکته توجه داشت که طلا را می‌توان به عنوان متاثر از بقیه بازارها در نظر گرفت و نه مانند شاخص دلار ایفاکننده نقش اثرگذار . اما سیگنالی که میتوان از نوسانات قیمتی طلا دریافت کرد که عمدتاً در داخل کشور وقتی ریسک های سیاسی به وجود می آید مردم برای حفظ ارزش پول خود منابع را از سایر بازارها بیرون کشیده و در دارایی های امن تری مانند طلا سرمایه گذاری می کنند البته باید به این نکته توجه نمود که بازار داخلی همواره متاثر از نرخ ها در بازار جهانی است . در بازارهای جهانی نیز مهمترین تاثیر گذار بر روی قیمت طلا را می توان تغییرات نرخ بهره بیان کرد که با فرض نبود ریسک سیاسی ، رابطه معکوس با یکدیگر دارند.

قیمت طلا اما در مقیاس جهانی در معاملات روز چهارشنبه با کمی «افزایش» به میزان 1.49 درصد، 1652 دلار را برای هر اونس خود ثبت کرد. در بازارهای داخلی «نیز» قیمت سکه تمام با 0 درصد «افزایش» به مبلغ 14894000 تومان معامله شد.

 در رابطه با چشم انداز بازار امروز نیز با توجه به نمای سبز قیمت های جهانی از طرفی و گزارشات کدالی منتشر شده میتوان تصور بازار مثبتی از بازار امروز را داشت .

دسته بندی گزارش
اخبار و رویدادها
نظر خود را بنویسید