به وب سایت گروه مشاور سرمایه گذاری معیار خوش آمدید
یکشنبه, ۲۵ مهر ۱۴۰۰

پلیمرها – ۱۵ اکتبر ۲۰۲۱

پی‌وی‌سی- PVC

با کاهش تولید داخلی قیمت چین ۲۰۰ دلار بالا رفت/۱۵ اکتبر ۲۰۲۱

آسیا: قیمت پی‌وی‌سی (پلی‌وینیل‌کلراید) در چین در روز ۱۳ اکتبر با ۲۰۰ دلار رشد در هفته در ۱۷۰۰ دلار/تن ارزیابی شد. این بالاترین نرخ پی‌وی‌سی چین از زمان شروع ارزیابی بازار چین توسط پلتز در سال ۱۹۸۳ است. جهش قیمت در چین به دنبال کاهش میزان مصرف انرژی و متعاقب آن کاهش بازه تولید در واحدهای پی‌وی‌سی در این کشور، رخ داده است. منبعی میگفت در حدود ۵۰ درصد از کل کارخانه های پی‌وی‌سی در چین با کاهش ظرفیت تولید در حال حاضر فعالیت میکنند و مجموع کاهش بازه تولید در این کشور ممکن است به حدود ۲۵ تا ۳۰ درصد برسد. نگرانی از کاهش میزان محموله های موجود در بازار داخلی پی‌وی‌سی در چین قیمت ها را بالا برده بود تاجاییکه روز ۱۲ اکتبر رکورد زد اما در روز ۱۳ اکتبر اصلاحیه انجام شد زیرا بازار آتی پی‌وی‌سی افت قیمت را نشان داد. در بازار آتی پی‌وی‌سی در بورس کالای دالیان قیمت محموله های ماه آتی پی‌وی‌سی با ۷ درصد افت در ۱۲۲۲۵ یوان/تن در روز ۱۳ اکتبر ارزیابی شد. برخلاف افت قیمت در روز ۱۳ اکتبر پی‌وی‌سی در بازار داخلی چین هفته مثبت و افزایشی داشت و روز ۱۳ اکتبر پی‌وی‌سی اتیلنی با ۲۰۰۰ یوان /تن رشد هفتگی در ۱۴۷۰۰ یوان/تن ایستاد و پی‌وی‌سی کاربیدی نیز با ۱۸۰۰ یوان/تن رشد هفتگی در ۱۴۰۰۰ یوان/تن ارزیابی شد. بسیاری از فعالان منتظر بودند تا ببینند آیا اصلاحیه قیمت در بازار چین روند قیمتی را کاهشی میکند یا خیر و پس از آن عرضه های نوامبر را هفته آینده اعلام کنند. بیشتر فعالان بازار انتظار دارند عرضه های نوامبر بین ۱۵۰تا ۲۰۰ دلار/تن بالاتر از قیمت های اکتبر ارائه شوند و این از مشکلات تولید در چین ناشی میشود.

چین بزرگترین تولیدکننده و مصرف کننده پی‌وی‌سی در جهان است و سالانه بین ۲۰ تا ۲۲ میلیون تن تقاضای پی‌وی‌سی دارد. نگرانی ها از کاهش میزان تولید پی‌وی‌سی در چین ممکن است موجب افزایش تقاضای این کشور برای محموله های وارداتی پی‌وی‌سی شود و فضای بازار را برای خریداران در جنوب شرقی آسیا و هند در هفته های پیش رو، محدودتر کند.

در مجموع این هفته فعالیت های مبادلاتی در بازارهای جنوب شرقی آسیا و هند بخاطر انتظار برای عرضه های جدید نوامبر، محدود بود. پی‌وی‌سی در مبنای سی‌اف‌آر جنوب شرقی آسیا روز ۱۳ اکتبر بدون تغییر در ۱۶۰۰ دلار/تن و در مبنای سی‌اف‌آر هند در ۱۸۵۰ دلار/تن ارزیابی شد.

در بازار داخلی هند قیمت پی‌وی‌سی اندکی رشد داشت و در موندرا از ۱۶۰-۱۶۲ روپیه/ کیلوگرم هفته قبل به ۱۶۲-۱۶۴ روپیه/کیلوگرم افزایش یافت. منابع بازار میگفتند در هند تمایل به خرید بیشتر شده زیرا ورود محموله ها به این بازار کندتر از سطح عادی چند ماه قبل شده است اما هنوز مصرف کنندگان نهایی در بخش های لوله های پی‌وی‌سی در مقابل قیمت ها مقاومت میکنند زیرا لوله های پلی‌اتیلن‌سنگین ارزانتر شده‌اند. منبعی میگفت رزین گرید لوله پلی‌اتیلن‌سنگین در هند در حدود ۱۰۲-۱۰۵ روپیه/ کیلوگرم شده است که بسیار پایین تر از قیمت ۱۶۰ روپیه/ کیلوگرم رزین پی‌وی‌سی است. وی افزود چنین سطح اختلافی نیز در میان تولیدکنندگان نهایی نیز دیده میشود و این بازار را به سمت خرید مواد اولیه ارزانتر (پلی‌اتیلن‌سنگین) سوق میدهد.

 پی‌وی‌سی در مبنای سی‌اف‌آر چین روز ۱۳ اکتبر با ۲۰۰ دلار رشد هفتگی در ۱۷۰۰ دلار/تن ارزیابی شد و رشد بازار داخلی چین را بازتاب داد. سطح مبادلاتی این بازار به گفته یک تولیدکننده در حدود ۱۷۵۰ تا ۱۸۰۰ دلار/تن بود.

در مبنای سی‌اف‌آر جنوب شرقی آسیا پی‌وی‌سی بدون تغییر در هفته در ۱۶۰۰ دلار/تن روز ۱۳ اکتبر را به پایان رساند زیرا بازار منتظر عرضه های تازه برای نوامبر بود. تولیدکننده ای سطح این بازار را بین ۱۷۵۰ تا ۱۸۰۰ دلار/تن عنوان میکرد و معامله ای نیز برای یک محموله کوچک در ۱۸۰۰ دلار/تن انجام شده بود.

پی‌وی‌سی در مبنای سی‌اف‌آر هند بدون تغییر هفتگی در ۱۸۵۰ دلار/تن متوقف شد و اخیرا یک محموله کوچک در این بازار برای مشتریان خاص با قیمت ۲۰۰۰ دلار/تن معامله شده بود.

فوب: FOB- سی‌اف‌آر: CFR

—————————————————————-

پلی‌اتیلن‌سبک- LDPE

با رشد قیمت نفت خام پلی‌اتیلن‌سبک  نیز افزایش قیمت داشت/ ۱۵ اکتبر ۲۰۲۱

آسیا: پلی‌اتیلن‌سبک آسیا در روز ۱۳ اکتبر بالاترین رکورد خود از فوریه ۲۰۱۴ را ثبت کرد زیرا در بازار آتی انرژی قیمت ها افزایشی بودند.  در بازار آتی قرارداد دسامبر نفت برنت با ۳.۷۳ دلار/بشکه رشد در ۸۳.۱۷ دلار/بشکه ارزیابی شد.

بیشتر فعالان میگفتند تقاضا بخاطر حمل های آخر سال قوی شده است زیرا خریداران زودتر در حال ثبت سفارشات هستند تا از مشکل انباشت بنادر اجتناب کنند. چند کارخانه فعال در خاورمیانه بازه تولید خود را کاهش داده اند و یا ترجیح دادند محموله های خود را به بازار اروپا و پاکستان بفروشند که قیمت های جذابتری دارند. برخی از معامله گران میگفتند قیمت ها در اروپا نسبت به آسیا بالاتر است اما ارسال آربیتراژی به دیگر کشورها نوسانی و ریسک آور بود زیرا سفرها طولانی است و مشکلات حمل و نقل دریایی مانند هزیزنه های حمل و نقل بالاتر از ۵۰۰ دلار/تن برای ارسال از آسیا به اروپا نیز وجود داشت.

پلی‌اتیلن‌سبک با شاخص جریان مذاب ۰.۳-۴ واحدی روز ۱۳ اکتبر بدون تغییر در ۱۳۱۰ دلار/تن سی‌اف‌آر خاور دور آسیا ارزیابی شد.

در مبنای سی‌اف‌آر جنوب شرقی آسیا قیمت پلی‌اتیلن‌سبک بدون تغییر در ۱۳۵۰ دلار/تن ارزیابی شد و مذاکرات غالب بود.

در بازار داخلی چین قیمت پلی‌اتیلن‌سبک با ۳۰۰ یوان رشد هفتگی به ۱۰۵۰۰ یوان/تن رسید.

فوب: FOB- سی‌اف‌آر: CFR

—————————————————————-

پلی‌اتیلن‌سبک‌خطی- LLDPE

رشد قیمت پلی‌اتیلن‌سبک‌خطی در بازار آتی دالیان تا ۵۸۵ یووان/تن در بازه هفتگی/۱۵ اکتبر ۲۰۲۱

آسیا: پلی‌اتیلن‌سبک‌خطی آسیا روز ۱۳ اکتبر بشدت رشد قیمت در بازار آتی داشت. فعالیت های مبادلاتی برای محموله های ژانویه ۲۰۲۲ بیشتر شده بود و قیمت در بورس کالای دالیان برای محموله های ژانویه ۲۰۲۲ با ۳۹۰ یوان رشد  قیمت از ۲۹ سپامبر در ۹۷۷۵ یوان/تن درب تانکر بسته شد. هفته قبل بازار بخاطر تعطیلات روز ملی چین از اول تا هفتم اکتبر تعطیل بود و این دلیل اصلی رشد قیمت مواد خام بود. دورنمای بازار پر ورنق بنظر میرسید زیرا فروشندگان میگفتند بازار احتمالا تا سال نو چینی همچنان پر رونق و افزایشی می ماند اگرچه مصرف کنندگان نهایی خوش بین نبودند. برخی از خریداران میگفتند بخش تولید مصرف کنندگان نهایی ممکن است بخاطر محدودیت مصرف برق، نتواند بازه تولید خود را به زودی بصورت عادی و با ظرفیت معمول از سر گیرد. برخی از استان ها در چین بنا به دستور دولت مجبور به کاهش بازه تولید شدند تا به اهداف کاهش آلودگی هوا دست یابند. در بازار محموله‌های دیگر مناطق مانند امریکا نیز کم بود.

در هند مهلت اجرایی شدن مقررات مطابقت کیفی با استاندارد اعلام شده توسط شورای استاندارد هند برای شش ماه دگیر تمدید شد. معامله گران میگفتند این مهلت از آن جهت تمدید شده است تا فعالان این حوزه را کمک کند که بازرسان بی‌آی‌اس را به مراکز تولید خود دعوت کنند اما این روند در میان شرایط شیوع ویروس کرونا دشوار است. در نتیجه بسیاری از خریداران که اصالتا بخاطر مدت زمان طولانی تحویل تمایلی به محموله های بین المللی نداشتند و برای تامین نیاز خود عموما در بازار داخلی خرید میکردند، به بازار وارداتی رو آوردند.

 پلی‌اتیلن‌سبک‌خطی گرید بوتین با شاخص جریان مذاب ۱-۲ واحدی روز ۱۳ اکتبر با ۱۱۰ دلار رشد در هفته در ۱۳۰۰ دلار/تن سی‌اف‌آر خاور دور آسیا ارزیابی شد. مبنای سی‌اف‌آر جنوب شرقی آسیا با ۱۲۰ دلار رشد به ۱۳۵۰ دلار/تن رسید و عرضه این بازار ۱۳۶۰ دلاری بود و اختلاف کرایه حمل بین چین و جنوب شرقی آسیا ۵۰ دلار/تن بود. در بازار سی‌اف‌آر جنوب آسیا قیمت با ۱۲۰ دلار رشد هفتگی در ۱۳۸۰ دلا/رتن ارزیابی شد.

محموله های مشمول مالیات کربن شش ام‌پلی‌اتیلن‌سبک‌خطی ‌این هفته با ۱۰۰ دلار رشد در ۱۳۸۰ دلار/تن سی‌اف‌آر خاور دور آسیا ارزیابی شد. در جنوب شرقی آسیا قیمت این ماده با ۱۳۰ دلار رشد در ۱۴۵۰ دلار/تن سی‌اف‌آر ایستاد.

متالوسین پلی‌اتیلن‌سبک‌خطی این هفته با ۱۳۰ دلار رشد هفتگی در ۱۵۸۰ دلار/تن سی‌اف‌آر جنوب آسیا ارزیابی شد.

در بازار داخلی چین محموله های پلی‌اتیلن‌سبک‌خطی با ۹۰۰ یوان رشد هفتگی در بازه ۱۰ هزار یوان/تن درب تانکر مذاکره و ارزیابی میشدند.

فوب: FOB- سی‌اف‌آر: CFR    

—————————————————————-

پلی‌اتیلن‌سنگین- HDPE

با رشد قیمت نفت خام، مذاکرات بیشتر شد/۱۵ اکتبر ۲۰۲۱

آسیا: بازار پلی‌اتیلن‌سنگین آسیا گرید فیلم این هفته با رشد قیمت نفت در بازار آتی مثبت ارزیابی شد. قرارداد دسامبر نفت برنت با ۳.۷۳ دلار/بشکه رشد هفتگی در ۸۳.۱۷ دلار/بشکه ایستاد. در بورس کالای دالیان قرارداد ژانویه پلی‌اتیلن‌سبک‌خطی با ۳۹۰ یوان رشد از ۲۹ سپتامبر در ۹۷۷۵ یوان/تن ارزیابی شد. هفته قبل بازار بخاطر تعطیلات روز ملی چین از اول تا هفتم اکتبر تعطیل بود و این دلیل اصلی رشد قیمت نفت بود. تبدیلگران هنوز نسبت به بازار افزایشی مقاوم بودند و میگفتند اغلب قدرت چانه زنی جندانی در خریدهای کوچک ندارند. در چین اما تبدیلگران نهایی مطمئن نبودند که بازه تولید آیا به زودی به حالت اول بر میگردد و یا این قانون کاهش مصرف انرژی ادامه خواهد داشت.

برخی منابع نیز مطمئن نبودند که تقاضا برای اقلام مختلف فیلم کشاورزی در چه سطحی خواهد بود زیرا اوضاع اقتصادی چندان خوبی بر بازار حاکم نبود.

پلی‌اتیلن‌سنگین گرید فیلم برای محموله های تک مدله و مشمول با شاخص جریان مذاب ۰.۰۷-۰.۱۸ واحدی روز ۱۳ اکتبر با ۱۰۰ دلار رشد هفتگی در ۱۲۵۰ دلار/تن سی‌اف‌آر خاور دور آسیا ارزیابی شد. در مبنای سی‌اف‌آر جنوب شرقی آسیا قیمت با ۱۱۰ دلار رشد هفتگی به ۱۳۰۰ دلار/تن رسیده بود. در مبنای سی‌اف‌آر جنوب آسیا قیمت گرید فیلم با ۶۰ دلار رشد هفتگی در ۱۳۷۰ دلار/تن ارزیابی شد.

برای گرید یارن قیمت مبنای سی‌اف‌آر خاور دور آسیا با ۱۰۰ دلار رشد هفتگی، ۱۲۰۰ دلار/تن، قیمت مبنای سی‌اف‌آر جنوب شرقی آسیا با ۱۰۰ دلار رشد ، ۱۲۵۰ دلار/تن ارزیابی شد.

گرید اینجکشن با ۱۱۰ دلار رشد هفتگی در ۱۱۹۰ دلار/تن سی‌اف‌آر خاور دور آسیا ارزیابی شد و مبنای سی‌اف‌آر جنوب شرقی آسیا برای این گرید با ۱۱۰ دلار رشد به ۱۲۴۰ دلار/تن رسید. در مبنای سی‌اف‌آر جنوب آسیا قیمت با ۷۰ دلار رشد به ۱۳۰۰ دلار/تن رسید.

گرید بلوملدینگ در مبنای سی‌اف‌آر خاور دور آسیا با ۱۸۰ دلار رشد هفتگی به ۱۲۴۰ دلار/تن رسید و مبنای سی‌اف‌آر جنوب شرقی آسیا برای این گرید با ۱۱۰ دلار رشد به ۱۲۶۰ دلار/تن رسید. در سی‌اف‌آر جنوب آسیا قیمت این گرید با ۶۰ دلار رشد هفتگی در ۱۳۲۰ دلا/رتن ایستاد.

در بازار داخلی چین قیمت پلی‌اتیلن‌سنگین با ۸۰۰ یوان رشد در هفته در ۹۸۰۰ یوان/تن در شرق این کشور ارزیابی شد.

فوب: FOB- سی‌اف‌آر: CFR

—————————————————————-

پلی‌پروپیلن- PP

جهش هفتگی قیمت عرضه ها با رشد قیمت بازار بالادستی/۱۵ اکتبر ۲۰۲۱

آسیا: پلی‌پروپیلن (پ‌پ) در چین با بازگشت فعالان این کشور از تعطیلات روز ملی، جهش قیمت هفتگی داشت اما در روز ۱۳ اکتبر افت قیمت را در سایه رکود تمایل در بازار آتی شاهد بود.

پلی‌پروپیلن در مبنای سی‌اف‌آر خاور دور آسیا روز ۱۳ اکتبر با ۱۱۰ دلار رشد در هفته و ۳۰ دلار افت در آن روز در ۱۳۰ دلار/تن ارزیابی شد. قرارداد نفت برنت برای ماه دسامبر با ۴.۱ دلار/بشکه یا ۵.۲ درصد رشد از ۳۰ سپتامبر در ۸۳.۱۷۰ دلار/بشکه بسته شد. نفتا در مبنای سی‌اف‌آر ژاپن نیز با ۴۵.۸۷۵ دلار/تن یا ۶.۴ درصد رشد هفتگی در ۷۶۷.۳۷۵ دلار/تن ارزیابی شد. فعالان بازار مبادلاتی چین همچنان وضعیت بازه تولید در کارخانه های پلی‌پروپیلن و بخش پایین دستی را با توجه به کاهش مصرف انرژی زیرنظر داشتند. اینطور برآورد میشود که در حدود ۲ تا ۵ درصد از عرضه پلی‌پروپیلن چین تحت تاثیر قانون کنترل مصرف انرژی قرار میگرد و عمدتا مربوط به کارخانه های پلی‌پروپیلن زغال محور است.

دیدگاه ها در بازار متفاوت شده بود و دورنمای بازار پایین دستی و بسیاری از مشتریان مقاومت خوبی نسبت به بالا رفتن قیمت ها نشان میدادند در حالیکه تمایل خرید برای محموله های نقدی کم و کمتر شده بود. در مجموع میزان ذخایر پلی‌اتیلن و پلی‌پروپیلن در واحدهای بزرگ تولیدی در چین روز ۱۳ اکتبر با  145 هزار تن رشد از ۳۰ سپتامبر ،به  770 هزار تن رسیده بود. در جنوب شرقی آسیا اختلاف عرضه و تقاضا هنوز زیاد بود و تمایل در میان خریداران و فروشندگان متفاوت بودند. در چین محموله های فوری با رشد قیمت به جنوب شرقی آسیا عرضه میشدند. اما تقاضا هنوز در بسیاری از مناطق جنوب شرقی آسیا به حالت قبل بازنگشته بود و نسبت به ماه قبل فقط اندکی بهتر بود. برخی از خریداران از ماه جون دیگر هیچ محموله پلی‌پروپیلن وارد نکرده بودند و هنوز برای خرید با قیمت های فعلی اضطراری نداشتند، بسیاری از آنها تنها با ۵۰ درصد ظرفیت خود تولید میکردند.

در تایلند با بهتر شدن شرایط کووید-۱۹ و رفع تدریجی محدودیت های کرونایی، دورنمای تقاضای این بازار مثبت بنظر میرسید و گفته میشد تقاضای فوری در برخی از شهرهای شمالی و مرکزی کشور تایلند تحت تاثیر چالش های لجستیک ناشی از وقع سیل قرار داشت. تعداد کمی معاملات کوچک و محدود در حدود قیمت ۱۳۰-۱۳۵۰ دلار/تن سی‌اف‌آر جنوب شرقی آسیا برای محموله های همو‌پلی‌پروپیلن انجام شده بود که مشمول مالیات نبودند هرچند بیشتر خریداران  هنوز از بازار وارداتی دوری میکردند.

در هند و پاکستان تقاضا برای پلی‌پروپیلن افزایش یافته بود زیرا عرضه های آن سوی آبی در این بازارها کم شده و متعاقبا قیمت بالا رفته بود. جهش قیمتی در چین و جنوب شرقی آسیا ادامه داشت و قیمت در جنوب آسیا را نیز بالا برده بود.

برای پاکستان فصل برداشت برخی غلات فرا رسیده و نیاز به کیسه های مربوطه موجب افزایش تقاضا برای کیسه های گرید رافیا شده بود. در هند تقاضا برای کیسه های رافیا از صنعت سیمان مطرح شده و بالاتر رفته بود زیرا کارهای ساخت و ساز در حال افزایش بود و فصل پر باراران را پشت سر میگذاشت. تاخیر در حمل های کوپلیمری از سنگاپور مجب کمبود مواد در بازار هند شده و این رشد تقاضا را به دنبال داشت.

پلی‌پروپیلن گرید رافیا در مبنای سی‌اف‌آر خاور دور آسیا با ۳۰ دلار افت در روز ۱۳ اکتبر در ۱۳۱۰ دلار/تن ارزیابی شد زیرا تمایل در بازار داخلی چین افت کرده بود و سطح مبادلاتی این بازار در حدود ۱۳۰۰ دلار/تن بود در حالیکه شاخص خریدی کمتر از ۱۳۰۰ دلار/تن بود. البته این مبنا ۱۱۰ دلار رشد هفتگی نیز داشت. گرید اینجکشن در این مبنا در ۱۳۱۰ دلار/تن ایستاد در حالیکه ۳۰ دلار افت قیمت در روز ۱۳ اکتبر داشت.

در بازار داخلی چین قیمت گرید رافیا با ۳۵۰ یوان افت در روز و ۱۵۰ یوان/تن رشد هفتگی در ۹۷۵۰ یوان/تن ارزیابی شد و بازه مذاکرات این بازار بین ۹۷۰۰ تا ۹۸۰۰ یوان/تن بود. گرید ایزوتاکیتک در مبنای سی‌اف‌آر خاور دور آسیا با ۱۱۰ دلار رشد در ۱۳۲۵ دلار/تن ارزیابی شد. گرید دو محوره نیز این هفته با ۱۱۰ دلار رشد در ۱۳۲۵ دلار/تن ارزیابی شد. بلاک کوپلیمر نیز با ۱۱۰ دلار رشد هفتگی به ۱۳۳۰ دلار/تن رسید.

در مبنای سی‌اف‌آر جنوب شرقی آسیا گرید رافیا با ۵۵ دلار رشد در ۱۳۲۰ دلار/تن ارزیابی شد و مبادلات این بازار ۱۳۲۰ تا ۱۳۵۰ دلاری و سطح خرید آن ۱۳۰۰ دلاری و سطح فروش آن ۱۳۳۰-۱۴۲۰ دلاری بود.

در بازار سی‌اف‌آر جنوب آسیا گرید رافیا با ۱۰۰ دلار رشد هفتگی در ۱۵۵۰ دلار/تن ارزیابی شد و سطح این بازار ۱۵۳۰-۱۵۷۰ دلار/تن سی‌اف‌آر هند بود. شاخص مبادلاتی از پاکستان ۱۵۷۰ دلاری با ال سی نود روزه تا سی روزه مطرح بود.

در جنوب آسیا قیمت بلاک کوپلیمر با ۱۱۰ دلار رشد هفتگی در ۱۶۰۰ دلار/تن ایستاد. عرضه های این بازار ۱۶۴۰ تا ۱۷۰۰ دلاری بودند.

فوب: FOB- سی‌اف‌آر: CFR

—————————————————————-

پلی‌استایرن چندمنظوره – PS

رشد قیمت پلی‌استایرن در سایه روند مثبت بازار مونومراستایرن/ ۱۵ اکتبر ۲۰۲۱

آسیا: پلی‌استایرن آسیا در بازه ۲۵ تا ۳۵ دلاری در سراسر منطقه افزایش قیمت داشت زیرا بازار بالادستی مونومراستایرن افزایشی بود و روز ۱۳ اکتبر با ۶۳ دلار رشد هفتگی در ۱۲۹۵ دلار/تن ایستاد. با افزایش نرخ عرضه ها در میان فعالان بازار آسیا تقاضا برای همه گریدهای بازار پلی‌استایرن نیز بیشتر شد.

برای پلی‌استایرن‌چندمنظوره عرضه ای در ۱۶۲۰ دلار/تن سی‌اف‌آر چین برای ورود در ماه نوامبر مطرح شد اما منبعی میگفت برخلاف این رشد در بازار بالادستی مونومراستایرن، پلی‌استایرن‌چندمنظوره هنوز به اندازه بازار استایرن رشد قیمت نداشت. بیشتر منابع بازار میگفتند نظر چندانی ندارند که این روند افزایش قیمت تا کجا ادامه می یابد و اخیرا بازار بالادستی استایرن نوسانی بود. هرچند برخی میگفتند قیمت ها هفته به هفته بیشتر میشود. استایرن بطور میانگین در حدود ۱۳۰۰ دلار/تن قیمتگذاری شده و پلی‌استایرن‌چندمنظوره با قیمت خود را در حدود ۱۴۵۰ دلار/تن حفظ کند. هرچند سطح تقاضا برای پلی‌استایرن‌چندمنظوره بسیار بد بود و عمدتا بخاطر بسته شدن مسیرهای جاده ای هم برای تولیدکنندگان و هم برای مصرف کنندگان. کنترل میزان مصرف برق در چین باعث شده است که کارخانه بازه تولید خود را کاهش دهند بعلاوه بسته شدن راه ها موجب توقف کانتینرهای حامل شده و مشکلاتی را در راه تحویل مواد به خارج از چین ایجاد کرده بود.

دو واحد جدید پلی‌استایرن‌چندمنظوره قرار است اواخر ماه اکتبر در استان شاندانگ در چین افتتاح شود. بنابراین عرضه احتمالا بیشتر شده و قیمت پلی‌استایرن‌چندمنظوره را پایین می آورد. هرچند منبعی میگفت قیمت های بالای نفت بر روند قیمت بازار استایرن تاثیر گذاشته است و کارخانه های متفاوت دیگری نیز مستقیم و غیرمستقیم تاثیر گرفته اند.

در چین عرضه پلی‌استایرن‌چندمنظوره  محدود شده بود. قیمت پلی‌استایرن‌انبساطی در مبنای فوب شمال شرقی آسیا با رشد هفتگی همراه شد و تولیدکننگان سطح قیمت عرضه ها را حدود ۱۵۰۰ تا ۱۵۲۰ دلارتن فوب شمال شرقی آسیا عنوان میکردند.

در بازار پلی‌استایرن‌فشرده قیمت بین ۱۶۰۰ تا ۱۶۵۰ دلا/تن در نوسان بود.

پلی‌استایرن‌چندمنظوره در مبنای سی‌اف‌آر چین با ۲۵ دلار رشد هفتگی در ۱۴۶۰ دلار/تن در روز ۱۳ اکتبر  ارزیابی شد و رشد ۶۳ دلاری هفتگی استایرن را که در ۱۲۹۵ دلار/تن ایستاده بود در مبنای سی‌‌اف‌آر چین دنبال کرد. عرضه ای در ۱۶۲۰ دلار/تن سی‌اف‌آر چین برای ورود ماه نوامبر مطرح شده بود. در مبنای سی‌اف‌آر جنوب شرقی آسیا نیز قیمت با ۲۵ دلار رشد هفتگی به ۱۴۸۰ دلار/تن رسید که ۲۰ دلار با بازار سی‌اف‌آر چین تفاوت قیمت داشت.

پلی‌استایرن‌فشرده در بازار سی‌اف‌آر چین با ۳۰ دلار رشد هفتگی روز ۱۳ اکتبر در ۱۵۸۰ دلار/تن ارزیابی شد و بازه این بازار ۱۶۰۰-۱۶۵۰ دلاری در سطح عرضه بود و مبنای سی‌اف‌آر جنوب شرقی آسیا برای این بازار با ۳۰ دلار رشد هفتگی در ۱۶۴۵ دلار/تن ارزیابی شد.

پلی‌استایرن‌انبسازی گرید عمومی با ۳۵ دلار رشد در روز ۱۳ اکتبر در ۱۴۸۵ دلار/تن ایستاد و گرید ضد شعله آن با ۳۵ دلار رشد در ۱۵۰۰ -۱۵۲۰ دلار/تن عرضه و در ۱۵۵۰ دلار/تن ارزیابی شد.

فوب: FOB- سی‌اف‌آر: CFR

—————————————————————-

اکریلونیتریل- بوتادین- استایرن- ABS

رشد قیمت استایرن بازار ای‌بی‌اس  را نیز مثبت کرد/۱۵ اکتبر ۲۰۲۱

آسیا: اکریلونیتریل-‌بوتادین-‌استایرن (اختصاراً ای‌بی‌اس) این هفته تحت تاثیر رشد ۶۳ دلاری مونومراستایرن که در روز ۱۳ اکتبر در ۱۲۹۵ دلار/تن سی‌اف‌آر چین ارزیابی شده بود با افزایش قیمت در سراسر آسیا همراه بود و روز ۱۳ اکتبر با ۱۰ دلار رشد هفتگی در ۲۲۷۰ دلار/تن سی‌اف‌آر چین ایستاد. این تغییرات اندکی کمتر از سطح انتظار بود و فعالان این بازار روند قیمت در بازار استایرن را به دقت زیرنظر داشتند. مونومراستایرن ۲۷ دلار افت در روز ۱۳ اکتبر داشت و در مبنای فوب کره در ۱۲۷۵ دلار/تن ارزیابی شده بود. در شرق چین محموله هیا فوری مونومراستایرن با ۲۹۵ یوان افت در این روز در ۹۵۳۵ یوان/تن درب تانکر معادل ۱۲۸۰.۳۵ دلارتن وارداتی ارزیابی شدند.

منابع بازار میگفتند آنها انتظار دارند در بازارهای پایین دستی ازجمله پلی‌استایرن و ای‌بی‌اس روند رشد قیمت بخاطر افت شدید قیمت در بازار داخلی چین تقریبا متوقف شود. عرضه ای برای نوامبر در بازار ای‌بی‌اس با قیمت ۲۳۰۰ دلار/تن سی‌اف‌آر چین مطرح شده بود اما منبعی میگفت این عرضه نسبتا گران بود. سطح مبادلاتی برای محموله های ای‌بی‌اس ورود ماه نوامبر بین ۲۲۶۰ تا ۲۲۸۰ دلار/تن بود. تقاضا برای ای‌بی‌اس در هند و جنوب شرقی آسیا اندکی بهتر از چین بود زیرا بازارها در هند در حال بازگشایی هستند و محدودیت های کووید-۱۹ در حال کاهش هستند.

ای‌بی‌اس در مبنای سی‌اف‌آر چین با ۱۰ دلار رشد هفتگی در ۲۲۷۰ دلار/تن ارزیابی شد و در مبنای سی‌اف‌آر جنوب شرقی آسیا نیز بصورت موازی بازار چین تا ۲۳۰۰  دلار/تن رشد داشت.

فوب: FOB- سی‌اف‌آر: CFR

نظر خود را بنویسید