به وب سایت گروه مشاور سرمایه گذاری معیار خوش آمدید
شنبه, ۱۶ بهمن ۱۴۰۰

گزارش تحلیلی شرکت پدیده شیمی قرن ( قرن)

محتوای این گزارش در خصوص تحلیل شرکت پدیده شیمی قرن، به تنهایی برای انجام سرمایه‌گذاری کافی نیست. شرکت مشاور سرمایه‌گذاری معیار، هیچ گونه تضمینی در مورد سرمایه‌گذاری ارائه نکرده است. در این گزارش به هیچ وجه نباید به دنبال ارائه راه حل سرمایه‌گذاری, پیشنهاد معامله و یا ایجاب برای خرید و فروش هر گونه اوراق بهادار و سایر ابزارهای مالی بود. اطلاعات و فرضیات این گزارش ممکن است در هر لحظه تغییر کند بنابراین  شرکت مشاور سرمایه‌گذاری معیار مسئولیتی در رابطه با بروزرسانی آنان نمی‌پذیرد.

تاریخچه شرکت:

 شرکت پدیده شیمی قرن در فروردین ماه سال 1389 با هدف تولید محصولات شوینده و بهداشتی در تهران تاسیس شد. کارخانه شرکت واقع در شهرک صنعتی اشتهارد در سال 1390 بنا نهاده شد و در سال 1392 به بهره برداری رسید. در سال 1397 کارخانه دوم پدیده شیمی قرن در شهرک صنعتی نوآوران واقع در زمینی به مساحت 6 هکتار در جنوب شهر زنجان به بهره برداری رسید.این شرکت به تولید بیش از 160 قلم محصولات شوینده و بهداشتی در 10 گروه محصولات نظیر مایعات دستشویی، ظرفشویی، لباسشویی، شامپوهای سر و بدن، نرم کننده لباس، سفید کننده و جرم گیر، پاک کننده سطوح، صابون و انواع پودر لباسشویی دستی و ماشینی می‌پردازد. محصولات این شرکت در بازار با برندهای به نام اکتیو، اکتیو سافت، اکتیو هوم، حیات، هوبو و رویا شناخته می‌شوند. شرکت پدیده شیمی قرن (سهامی عام) از واحدهای فرعی هلدینگ پدیده شیمی پایدار (سهامی خاص) بوده است که مالکیت نهایی آن متعلق به «گروه صنعتی گلرنگ» است.

این شرکت در تاریخ 02/09/1398 با دریافت مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار تهران از سهامی خاص به سهامی عام تبدیل شد و در بازار دوم بورس اوراق بهادار تهران با نماد «قرن» عرضه گردید. حدود 28 درصد از سهام شرکت به صورت سهام شناور در بورس معامله می‌شود و مالکیت 60 درصد باقی در اختیار شرکت پدیده شیمی پایدار (سهامی خاص) قرار دارد.

این تعداد سهام با این فرض که هر شرکت در حق تقدم شرکت می‌کند، می‌باشد.

ارتباط با سایر شرکت‌های هم‌گروه:

  ارتباط شرکت با بازار از طریق شرکت‌های پخشی که با واسطه و یا بدون واسطه زیرمجموعه هلدینگ اصلی (گروه صنعتی گلرنگ) هستند می‌باشند و این موجب افزایش تعاملات و داشتن قدرت نفوذ بالاتر در بازار نسبت به رقبا گشته است. این موضوع علاوه بر ارجحیت برندهای زیرمجموعه گروه صنعتی گلرنگ در شرکت‌های پخش موجب تسهیل مراودات مالی و افزایش قدرت در تصمیم‌گیری‌های  یکپارچه می‌گردد.

 همکاری با شرکت‌های زیرمجموعه گروه صنعتی گلرنگ و هم‌گروه امکان عرضه و توزیع محصولات با کمترین هزینه و بیشترین کارایی در کانال‌های متفاوت فراهم کرده است به عنوان مثال شرکت فروشگاه‌های زنجیره‌ای افق کورش با حذف واسطه‌ها و ارتباط مستقیم با مصرف کننده نهایی امکان ذخیره حاشیه سود بالاتری را فراهم نموده است. شرکت پخش پایدار نیز با توزیع مویرگی محصولات در اکثر شهرهای کشور امکان دسترسی به مشتریان را با کنترل و مدیریت فرایند توزیع برای شرکت تولیدکننده فراهم آورده است.

همچنین همکاری با شرکت‌های هم‌گروه در زمینه تامین برخی مواد اولیه از جمله اسید سولفونیک، سدیم لوریل اتر سولفات، ادوات پلیمری و غیره هم برقرار است که توسط شرکت‌های پدیده شیمی جم و پدیده شیمی غرب تامین می‌شود. برخی مواد بسته بندی نظیر درب و بطری مورد نیاز شرکت پدیده شیمی قرن نیز توسط شرکت سپهر پلاستیک پدیده (زیر مجموعه هلدینگ پدیده شیمی پایدار) تامین می‌گردد و این زنجیره تامین علاوه بر کاهش ریسک توقف تولید به دلیل عدم تامین به موقع، امکان استفاده از انبار این شرکت‌ها برای دپوی برخی از این مواد را فراهم می‌‌آورد.

نکته قابل توجه این است که شرکت پدیده شیمی قرن سهامدار ۴۳ درصد از سهام شرکت پدیده شیمی جم است که سال گذشته در فرابورس پذیرفته شد اما کماکان پس از گذشت بیش از یکسال هنوز درج نماد نشده است. درصورت عرضه اولیه پدیده شیمی جم در فرابورس، سودآوری پدیده شیمی قرن نیز به میزان نسبتا بااهمیتی تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.

وضعیت کلی عملیات شرکت قرن:

از جمله عوامل موثر بر عملیات جاری شرکت شیوع ویروس کرونا بوده است که با تغییر الگوی مصرف مواد شوینده و با افزایش تقاضای این محصولات، برند اکتیو به دنبال رقابت بیشتر با سایر تولیدکنندگان و افزایش سهم خود در بازار فروش محصولات است.شرکت پدیده شیمی قرن با هدف گذاری در اجرای طرح‌های توسعه، افزایش تنوع سبد محصولات و رشد تولید مقداری در راستای افزایش فروش و سهم بازار گام برمیدارد.

فعالیت اصلی شرکت در حال حاضر در سایت‌های تولیدی اشتهارد و زنجان مجموعا در 20 خط تولید ادامه دارد و شرکت در حال توسعه و راه اندازی خطوط جدید جهت افزایش تولید محصولات شرکت می‌باشد. بنا بر آخرین صورت‌های مالی شرکت بیش از  731 نفر در سه سایت تهران و اشتهارد و زنجان مشغول به کار هستند و تعداد نیروهای غیر مستقر بسیار بیش از این تعداد است.

 نکته قابل توجه برای تحلیل در نظر گرفتن قیمت نفت است چرا نرخ  مواد اولیه اصلی این شرکت یعنی اسید سولفونیک  که با نام LABSA نیز شناخته می‌شود و با قیمت نفت همبستگی زیادی دارد. اسید سولفونیک یا آلکیل بنزن سولفونیک اسید نوعی سورفکتانت آنیونی به صورت مایع ویسکوز قهوه‌ای رنگ است که با درصد خلوص حداقل ۹۶ درصد در ایران تولید و مورد استفاده قرار می‌گیرد. همانطور که از نام این ماده پیداست، این ماده خاصیت اسیدی داشته و خورنده است و بایستی در مخازن استیل نگهداری گردد. ماده اولیه اسید سولفونیک، آلکیل بنزن خطی است که در پتروشیمی اصفهان و پتروشیمی کرمانشاه از نفت استحصال می‌شود. این ماده بخش مهمی از مواد اولیه شرکت را به خود اختصاص داده است.

موضوعات مهمی که بر عملیات آتی شرکت تأثیر خواهد گذاشت در حالی که تاکنون تأثیرگذار نبوده‌اند:

  • پروژه راه‌اندازی کارخانه خط تولید پودر لباسشویی:

پروژه ساخت کارخانه پودر لباسشویی که جهت افزایش ظرفیت تولید شرکت از سال 1398 در شهرک صنعتی نوآوران زنجان آغاز شده بود طبق برنامه پیش‌بینی شده در انتهای مرداد ماه 1400 به بهره‌ برداری رسید. قابلیت تولید انواع پودرهای ویژه ماشین لباسشویی و دستشویی به صورت جعبه‌ای و کیسه‌ای را داشته و پتانسیل صادرات شرکت را به صورت چشم‌گیر بهبود می‌بخشد.

  • پروژه تولید خمیردندان

پروژه تولید خمیردندان با برند Actident که از اواسط سال 1399 آغاز شده بود، طبق برنامه پیش‌بینی شده در اواخر خرداد 1400 به تولید آزمایشی رسید. این نحصول براساس 5 بنج مارک بهترین برندهای خارجی در 7 نوع مختلف به بازار عرضه می‌گردد.

شرکت پدیده شیمی قرن جهت تکمیل و متنوع سازی سبد محصولات خود اقدام به تولید انواع خمیردندان با برند اکتیدنت و صابون جامد کرمی با برند اکتیو در گروه محصولات بهداشت شخصی نموده است. با توجه به سپری شدن دوره ی تولید آزمایشی ، شروع تولید و فروش محصولات مذکور از اواسط ماه جاری خواهد بود ، لذا پس از ورورد محصول به بازار آثار دقیق سود و زیانی آن از طریق همین سامانه به اطلاع سهامداران محترم خواهد رسید. شایان ذکر است محصول خمیر دندان در گروه محصولات بهداشتی از جمله محصولاتی با حاشیه سود بالا به نسبت سایر محصولات شرکت میباشد که انتظار می رود سبب افزایش توان رقابتی و فروش شرکت گردد .)تاریخ انتشار 1400/03/17)           

  • طراحی و توسعه سایر محصولات جدید

بیشتر بروز رسانی در طراحی محصولات مطرح است.

*هر سال شامل 3 ستون می‌باشد، ستون دوم در رابطه با میزان درآمد و هزینه‌ها به ازای فروش همان سال است و ستون سوم در رابطه با درصد تغییرات نسبت به دوره مشابه سال قبل می‌باشد.

با توجه به جدول بالا بنظر می‌رسد سهم به دید کوتاه و میان مدتی مناسب سرمایه‌گذاری نبوده و اما به دید بلند مدتی در صورتیکه قیمت سهم در محدوده 15،000 ریال قرار بگیرد می‌توان گزینه سرمایه‌گذاری باشد.

با توجه به اینکه سهم در داخل فضای کوموی نزولی و بین حمایت اسپن آ و مقاومت تنکنسن قرار دارد، و از طرفی در حدود قیمتی 24100 ریالی مقاومت قدرتمند اسپن بی قرار دارد، بنظر سهم در داخل کومو نوسان خواهد کرد و تا زمانی که سهم نتواند مقاومت 24100 را پشت سر بگذارد شاهد رشد چشمگیری نخواهیم بود.

دسته بندی گزارش
تحلیل بنیادی
نظر خود را بنویسید