به وب سایت گروه مشاور سرمایه گذاری معیار خوش آمدید
سه شنبه, ۲۷ مهر ۱۴۰۰

پیش‌بینی بازار ۲۸ مهر ۱۴۰۰

به گزارش شرکت مشاور سرمایه‌گذاری معیار، بازار سرمایه امروز در ادامه روند نوسانی شکل گرفته در روزهای اخیر، با رشد 12 هزار و 500 واحدی مواجه بود. در ادامه روند نزولی ارزش معاملات خرد، عدد 4 هزا و 600 میلیارد تومان برای امروز ثبت شد. امروز این بار خودرویی ها بودند که سبز پوش شدند و مورد توجه خریداران قرار گرفتند. اصولاً خرید سهام خودرویی در شرایط حاکم بر این صنعت در ایران و آینده نامعلوم و تاریک آن ، همراه با سیاستگذاری ها نادرست از سوی دولت برای بسیاری از سرمایه‌گذاران جذاب نیست. نگاهی به روند تاریخی قیمت سهام دو غول بزرگ خودرو سازی ایران، نشان می دهد که سهام این دو شرکت صرفاً بر پایه جو ظاهری و خوشبینی سهامداران رشد کرده است که در این شرایط این سود سازی‌ها پایدار نخواهند بود. در بازار امروز اما به نظر دلیل توجه به سهام خودرویی در این روزها، خصوصا خودرو و خساپا، به شدت وابسته به شرایط تکنیکالی مناسب آنها باشد. محدوده 165-170 تومان برای خودرو و خساپا محدوده ی مهم مقاومتی برای آنها است که واکنش بازار هم به آن کاملاً مشهود بود.

از لحاظ تکنیکالی احتمال رشد حدود 10 درصدی برای سهام این دو نماد وجود دارد، اما ناپایدار و کوتاه مدت. بنابراین انتظار رشد و سوددهی از این دو نماد در صورتی که وضع داخلی شرکتها مناسب نباشد، در بلند مدت دور از واقعیت است. در رابطه با این صنعت، مدتیست که بحث آزادسازی واردات خودرو در میان است. اگر دولت در تصمیم گیری‌هایش، در سمت مردم باشد، بهتر است دست از حمایت از این دو شرکت خودرو سازی از جیب مردم، از طریق وام‌های بدون بازگشت از بانک مرکزی و یا روش های دیگر، بردارد. که در غیر اینصورت تنها سمت زیان ده، مردم و سهامداران آنها خواهند بود. طرح واردات خودرو و کاهش تعرفه آن، در صورتیکه به افزایش کیفیت محصولات و رقابتی شدن بازار در کنار افزایش رضایتمندی مشتریان منجر شود، به شدت برای این فضا پیشنهاد می شود. اما آیا تحریم ها اجازه پیشرفت در این صنعت را می‌دهند؟ آیا مدیریت، ساختار و سیاستگذاری نادرست اجازه اجرای این برنامه ها را خواهند داد؟ بنابراین سهام این دو شرکت می‌تواند با اخبار مثبت از مذاکرات، بحث قیمت‌گذاری دستوری نوسان‌های زیادی داشته باشد.
در رابطه با قیمت‌های جهانی و شرکتهای کامودیتی محور بازار، طبق روند تاریخی، انتظار اصلاح آنها محتمل است. برای در نظر گرفتن قیمتهای جهانی در تحلیل‌ها بهتر است منتظر بود و دید که آیا این قیمت‌ها تثبیت می‌شوند یا خیر، هر چند که قیمت‌های جهانی همواره نوسان داشته، اما حتی اگر در برخی از کامودیتی‌ها، تا 30 درصد قیمتهای جهانی پایین‌تر هم در نظر بگیریم بازهم برخی از نمادها ارزنده هستند.
در رابطه با ادامه بازار، و ارزندگی آن مواردی مطرح است. به نظر میرسد که این محدوده برای شرایط حال حاضر بازار مناسب باشد، باید دید که آیا تغییر محسوسی در روند نرخ بهره، به عنوان مهم‌ترین عامل تاثیرگذار، احساس میشود یا خیر. این روزهای بازار به شدت وابسته به برجام، نرخ ارز و به خصوص تصمیمات بعضاً یک شبه دولتی‌هاست. در رابطه با صنعت فولاد، با توجه به احتمال افزایش نرخ های انرژی آن، آینده مثبتی در مورد شرکتهای این گروه دیده نمی‌شود.

دسته بندی گزارش
اخبار و رویدادها
نظر خود را بنویسید