به وب سایت گروه مشاور سرمایه گذاری معیار خوش آمدید
شنبه, ۲۴ مهر ۱۴۰۰

اولفین ها و واسطه های فیبری – ۱۵ اکتبر ۲۰۲۱

بورس کالای پتروشیمی

اتیلن- Ethylene

با رشد قیمت در بازار داخلی چین، قیمت بازار وارداتی نیز افزایش یافت/۱۵ اکتبر ۲۰۲۱

آسیا: اتیلن آسیا با ۵ دلار رشد در روز ۱۵ اکتبر در ۱۱۶۵ دلار/تن سی‌اف‌آر شمال شرقی آسیا و ۱۰۸۰ دلار/تن سی‌اف‌آر جنوب شرقی آسیا ارزیابی شد زیرا بازارهای بالادستی و پایین دستی نوسانی بودند و بازار داخلی چین روند رشد داشت.

در بازار بالادستی، نفتا و گاز مایع شده تحت حمایت روند مثبت بازار نفت خام رشد داشتند و از این رو هزینه مواد اولیه برای اوپراتورهای کراکری را بالا بردند.

پیشنهادهای فروش  در بازار اتیلن نقدی با رشد قیمت در بازار بالادستی از جمله نفت، زغال و متانول، روند افزایشی گرفت. بعلاوه هنوز تاثیرات سیاست های جدید دولت چین برای کاهش میزان مصرف انرژی بر نرخ عملیاتی واحدهای پایین دستی و مدت زمان آن بر روند تمایل بازار به خرید مشخص نیست. در بازار داخلی چین محموله های تحویل فوری در شرق این کشور با ۳۰۰ یوان افزایش قیمت در روز ۱۵ اکتبر در ۹۱۰۰ یوان/تن یا ۱۲۳۶ دلار/تن وارداتی ارزیابی شدند.

در بازار پایین دستی، ام‌ایی‌جی با ۱۰ دلار رشد در روز در ۸۷۰ دلار/تن سی‌اف‌آر چین ایستاد. در بازار بالادستی نفتا در مبنای سی‌اند‌اف ژاپن با ۶.۱۲۵ دلار/تن افت در روز ۱۵ اکتبر در ۷۸۴ دلار/تن ارزیابی شد. اختلاف قیمت اتیلن با نفتا در ۳۸۱ دلار/تن و بالاتر از سطح سر به سری ۳۰۰-۳۵۰ دلاری، ارزیابی شد.

اتیلن در مبنای سی‌اف‌آر شمال شرقی آسیا در بازار نقدی با ۵ دلار رشد در روز ۱۵ اکتبر در ۱۱۶۵ دلار/تن ارزیابی شد. سطح این بازار ۱۱۶۰ تا ۱۱۷۰ دلار/تن بود و پیشنهاد فروشی در ۱۲۰۰ دلار/تن و پیشنهاد خریدی در ۱۱۵۰ دلار/تن مطرح بود.

در مبنای سی‌اف‌آر جنوب شرقی آسیا قیمت با ۵ دلار رشد در روز ۱۵ اکتبر در ۱۰۸۰ دلار/تن ارزیابی شد و سطح مذاکرات این بازار مسکوت مانده بود.

مبنای فوب کره با ۱۵ دلار رشد هفتگی در ۱۱۱۵ دلار/تن ارزیابی شد و روند بازارهای دیگر را زیرنظر داشت.

فوب: FOB- سی‌اف‌آر: CFR

—————————————————————-

مونواتیلن‌گلیکول- MEG

با بالا رفتن هزینه های تولید، قیمت ام‌ایی‌جی افزایش یافت/ ۱۵ اکتبر ۲۰۲۱

آسیا: مونواتیلن‌گلیکول (اختصاراً ام‌ایی‌جی) آسیا روز ۱۵ اکتبر با افزایش سطح مذاکرات در سایه رشد بازار آتی نفت خام همراه بود. روز ۱۵ اکتبر ساعت ۴:۳۰ به وقت سنگاپور، قرارداد دسامبر نفت برنت با ۸۲ سنت رشد در ۸۴.۸۴ دلار/بشکه ارزیابی شد.

هرچند دورنمای بازار ام‌ایی‌جی متنوع بنظر میرسید زیرا بخش های پلی‌استری پایین دست با کاهش بازه تولید میکردند تا از میزان مصرف انرژی بکاهند و مطابق با سیاست های جدید دولت چین عمل کنند

در بازار بالادستی، نفتا و اتیلن با رشد بازار نفت خام، روند مثبتی گرفته بودند و هزینه های تولید برای کراکرهای منطقه را بالا برده بودند.

برخی از خریداران دست از ورود به بازار کشیده و منتظر بودند زیرا وضعیت حاک بر بازار نامطمئن بود و خریداران نمیتوانستند از روند قیمتی بازار تا پایان سال اطمینان حاصل کنند. علاوه بر آن در روزهای پایانی سال برخی از واحدهای تولیدی دوره تعمیراتی دارند و متوقف میشوند تا برای سال جدید آماده باشند. هرچند فشار کاهشی بر قیمت ها بنا به پیش بینی ها با افزایش هزینه های بالادست، کمتر خواهد شد.

آربیتراژ ارسال از چین به اروپا قابل اتکا نبود و شکاف قیمتی بین این دو بازه مکانی کمتر از ۱۲۰ دلار/تن بود. مشکلات لجستیک برای حمل کانتینری و جلب اعتماد مشتریان بر سر راه معاملات این بازار بود. علاوه بر آن، صادرات با انباشت محموله ها در بنادر در چین مواجه بود. شرایط بنادر به معنای آن بود که خریداران اروپایی باید ریسک تاخیر در دریافت محموله ها دست کم برای دو تا سه ماه را قبول میکردند. منابع میگفتند قیمت صادراتی هم سطح قیمت سی‌اف‌آر چین بعلاوه ۲۰-۳۰ دلار/تن است و هزینه حمل در حدود ۹۰ تا ۱۲۰ دلار/تن بود و قیمت حمل محموله های کوچکتر از ۵ هزار تن پایین تر بود.

در جنوب شرقی آسیا مذاکرات محدود بود زیرا چند کشور در منطقه در حال برداشتن محدودیت های کرونایی بودند و شرایط پاندمی در این کشورها رو به بهبود بود.

ام‌ایی‌جی در بازار سی‌اف‌آر چین با ۱۰ دلار رشد در ۸۷۰ دلار/تن برای محموله های ۱۵-۳۰ روز آینده با حجم استاندارد ۱۰۰۰ تن ارزیابی شد.

در بازار داخلی چین ام‌ایی‌جی با ۲۹۰ یوان رشد در ۶۹۵۰ یوان/تن درب تانکر برای محموله های تحویل فوری تا ده روزه ارزیابی شد.

در مبنای سی‌اف‌آر جنوب شرقی آسیا قیمت ام‌ایی‌جی با ۳۵ دلار رشد در هفته در ۸۷۵ دلار/تن ارزیابی شد. قیمت این بازار ۵ دلار برتر از چین بود.  

فوب: FOB- سی‌اف‌آر: CFR

—————————————————————-

پروپیلن- Propylene

پروپیلن در چین با ۱۰۰ یوان افت در شاندانگ ارزیابی شد/۱۵ اکتبر ۲۰۲۱

آسیا: پروپیلن آسیا در بازار وارداتی با افت روز ۱۵ اکتبر را به پایان رساند زیرا خریداران چینی بخاطر مسائل حمل و نقل و پیدا کردن جای خالی برای انتقال، دست از معامله کشیدند. شاخص فروش برای محموله های پروپیلن فوب کره با ۳۰ دلار/تن افت در روز ۱۵ اکتبر در ۱۱۱۰ دلار/تن ارزیابی شد در حالیکه شاخص های خرید کمتر از ۱۰۲۰ دلار/تن فوب کره بود.

در مبنای سی‌اف‌آر کره شاخص فروش کمتر از ۱۱۵۰ دلار/تن در روز ۱۵ اکتبر مطرح بود در حالیکه یک روز قبل قیمت این بازار ۱۱۸۰ دلار/تن بود. یک تولیدکننده کره ای میگفت برخلاف روند تدریجی رشد در بازار پلی‌پروپیلن خریداران هنوز محتاط بودند و بازار در جلب توجه خریداران چینی ناکام ماند. نبود تمایل در بازار فوب کره نیز مشاهده میشد. یک تولیدکننده کره ای عنوان میکرد در خریدهای فوب کره محدودیت خطوط کشتریانی در حال برطرف شدن بود اما همچنان نرخ کرایه های حمل گران بود. این دلیل اصلی افزایش شکاف قیمتی میان مبنای سی‌اف‌آر و فوب در روزهای اخیر بود. سطح عرضه کاهش یافت و میزان ذخایر قابل مدیریت شد. در بازار نقدی در کره شتاب و اضطراری برای فروش وجود نداشت. خریداران سیاست انتظار اتخاذ کرده بودند و مبادلات در روز آخر بازار محدود بود.

در شرق چین پروپیلن بدون تغییر در روز ۱۵ اکتبر در ۸۹۵۰ یوان/تن درب تانکر ارزیابی شد در حالیکه پروپیلن در شاندانگ با ۱۰۰ یوان افت در این روز در ۹۴۷۵ دلار/تن درب تانکر ارزیابی شد. تولیدکننده ای در شاندانگ میگفت گمان میکنم در نهایت قیمت پروپیلن تا ۹۰۰۰ یوان/تن پایین می آید.

پروپیلن با ۵ دلار افت در روز ۱۵ اکتبر در ۱۱۲۵ دلار/تن سی‌اف‌آر چین و کمتر از شاخص فروش ۱۱۵۰ دلاری ارزیابی شد و روند مبادلاتی این بازار ۱۰۵۰-۱۱۳۰ دلار/تن بود.

پروپیلن در مبنای فوب کره با ۵ دلار افت در روز۱۵ اکتبر در ۱۰۷۵ دلار/تن و کمتر از شاخص فروش ۱۱۱۰ دلاری ارزیابی شد و سطح خرید این بازار ۱۰۲۰ دلار/تن بود.

در بازار داخلی چین، در بازار شاندانگ قیمت پروپیلن با ۱۰۰ یوان افت در روز ۱۵ اکتبر در ۹۴۷۵ یوان/تن ارزیابی شد و بازه مبادلاتی این بازار ۹۴۵۰-۹۵۰۰ یوان/تن بود. در شرق چین اما قیمت بدون تغییر در ۸۹۵۰ یوان/تن متوقف شد و بازه این بازار ۸۹۰۰-۹۰۰۰ یوان/تن بود.

پروپیلن در مبنای سی‌اف‌آر تایوان با ۱۱۰ دلار رشد هفتگی در ۱۱۲۵ دلار/تن ارزیابی شد.

مبنای فوب ژاپن با ۹۵ دلار رشد هفتگی در ۱۰۷۵ دلار/تن ارزیابی شد. بازه این بازار در قیمت ۱۰۷۰ دلار/تن مطرح شد.

پروپیلن در مبنای سی‌اف‌آر جنوب شرقی آسیا با ۷۰ دلار رشد در ۱۰۲۰ دلار/تن ارزایابی شد و بازه این بازار ۱۰۰۰ تا ۱۰۵۰ دلاری بود.

فوب: FOB- سی‌اف‌آر: CFR

—————————————————————-

بوتادین- Butadiene

با بازگشت خریداران به بازار، قیمت ها تا ۳۰ دلار رشد کرد/ ۱۵ اکتبر ۲۰۲۱

آسیا: بوتادین آسیا در هفته منتهی به ۱۵ اکتبر حمایت هایی دریافت کرد زیرا دوباره تمایل به خرید در بازار مشاهده شد و انگیزه برای ثبت تقاضاها را بالا برد و متعاقب آن سطح مبادلات وعرضه ها نیز بیشتر شد. اما دیدگاه فعالان نسبت به بازار بوتادین واحد نبود. تولیدکننده ای در شمال شرقی آسیا میگفت قیمت بوتادین در حال بهتر شدن و در دوره بهبودی بعد از یک دوره کاهشی و رکود بود. گفته میشد قیمت ماده اولیه بوتادین خیلی بالا است و بوتادین نیز باید برای حفظ سرعت این بازار با افزایش نرخ همراه شود. تولیدکننده ای میگفت انتظار دارد روند افزایش قیمت در بازار بوتادین تدریجی باشد زیرا برای مصرف کنندگان نهایی پذیرش افزایش شدید قیمت ها دشوار است. خریداری چینی میگفت هنوز خریداران چینی نسبت به خرید محموله های بوتادین وارداتی مردد بودند زیرا تقاضا در بازار پایین دستی کمیاب بود.

اخیرا تمایل به خرید محموله های نقدی بوتادین در چین ضعیف شده زیرا کارخانه های پایین دستی رزین بازه تولید خود را با توجه به سیاست کاهش مصرف انرژی در چین، کاهش داده بودند.

بوتادین در مبنای سی‌اف‌آر چین با ۱۰ دلار رشد در روز در ۷۴۰ دلار/تن در روز ۱۵ اکتبر ارزیابی شد و شاخص فروش این مبنا ۷۴۰ دلاری و سطح مبادلاتی نیز ۷۴۰ دلاری بود.

بوتادین در مبنای فوب کره با ۱۰ دلار رشد در روز در ۶۹۰ دلار/تن ارزیابی شد. در روز ۱۴ اکتبر مناقصه ای در ۷۱۰ دلار/تن فوب کره انجام شد.

مبنای سی‌اف‌آر شمال شرقی آسیا با ۱۰ دلار رشد به ۷۴۰ دلار/تن رسید.

در بازار داخلی چین بوتادین فوری بدون تغییر در ۶۵۵۰ یوان/تن ارزیابی شد.

بوتادین مبنای سی‌اف‌آر تایوان با ۳۰ دلار رشد در هفته در ۶۹۰ دلار/تن ارزیابی شد. شاخص فروش این بازار تا ۸۰۰ دلار/تن میرسید.

سی‌اف‌آر جنوب شرقی آسیا نیز با ۳۰ دلار رشد هفتگی در ۶۵۰ دلار/تن ارزیابی شد. فوب: FOB- سی‌اف‌آر: CFR

اسید ترفتالیک- PTA

در هند تقاضا برای محموله های وارداتی اسید ترفتالیک قوی بود/۱۵ اکتبر ۲۰۲۱

آسیا: اسید ترفتالیک آسیا روز ۱۵ اکتبر با ۲۵ دلار رشد در هفته در ۷۵۰ دلار/تن سی‌اف‌آر چین و با ۳۵ دلار رشد در ۸۹۰ دلار/تن سی‌اف‌آر هند ارزیابی شد زیرا بازار بالادستی افزایش نرخ داشت. قیمت اسید ترفتالیک در چین و حاشیه سود این بازار اوایل هفته تحت حمایت ناشی از محدودیت های عرضه در سایه توقف های تعمیراتی در بازارهای مختلف بود. در دالیان، جیانگسو و فوجیان چند کارخانه قرار است بازگشایی شوند و این کارخانه دوره تعمیراتی و انبارگردانی خود را تا اواسط اکتبر تکمیل میکنند. در کل مجموه بازه عملیاتی در میان واحدهای اسید ترفتالیک در چین در حدود ۶۰-۶۲ درصد در بازه زمانی ۸ تا ۱۲ اکتبر ثابت مانده بود و بعد در ۱۵ اکتبر تا ۷۲ درصد بالا رفت.

اختلاف قیمت اسید ترفتالیک با پارازایلین بالاترین رکورد ۱۶ ماه اخیر خود را زد و روز ۱۱ اکتبر در بازار داخلی چین در۸۲۸ یوان/تن ارزیابی شد و تا ۱۵ اکتبر تا ۶۹۴ یوان/تن کاهش یافت و این اختلاف در روز ۳ جون سال ۲۰۲۰ در ۸۸۲ یوان/تن ارزیابی شده بود. بازه عملیاتی کارخانه های اسید ترفتالیک چین افزایش داشت و این موجب تقویت تقاضا برای مواد اولیه بالادستی، پارازایلین، شده بود و اختلاف قیمت پارازایلین با نفتا را نیز که روز ۱۵ اکتبر با ۱۷.۴۶۵ دلار رشد هفته به ۱۸۳.۶۷ دلار/تن میرسید، حمایت میکرد.

دیدگاه بازار این هفته به دو دسته تقسیم میشد برخی دورنمای بازار اسید ترفتالیک و کل مجموعه زنجیره پلی استر را مرتبط به هم میدانستند و برخی از منابع چینی نگران بودند که بهبود روند بازه تولید در بازار پایین دستی کندتر از سطح انتظار باشد؛ اما برخی دیگر میگفتند سطح سفارشات بهتر شده و به مدیریت ذخایر و مارجین در بخش های نساجی پایین دستی اشاره میکردند.

در بازارهای پلی‌استری و نساجی چین بازه تولید به ترتیب در حدود ۷۹.۹۴ و ۵۵.۳۵ درصد ظرفیت کل ارزیابی شده بود که به ترتیب ۱ و ۴.۳ درصد رشد نسبت به هفته قبل را نشان میداد. محموله های دلاری در بازار مبادلات نقدی این هفته بیشتر توسط خریداران هندی معامله میشدند زیرا واردات اسید ترفتالیک با توجه به محدودیت های عرضه داخلی هند در ماه های اکتبر و نوامبر بیشتر شده بود. بیشتر فعالان بازار هند هنوز محموله های اسید ترفتالیک را بصورت بالک میخریدند زیرا هزینه های حمل هنوز بالا بود. هزینه حمل محموله های بالک از تایلند به هند در حدود ۹۷ دلار/تن و ۱۰۰ تا ۱۱۵ دلار/تن از تایوان بود. دورنمای تقاضا برای بازار اسید ترفتالیک هند پر رونق بود.

بازه تولید در بازارهای پلی‌استر و نساجی هند بیشتر شده بود انتظار میرفت در هفته های آتی قیمت ها بیشتر شوند. بازار اسید ترفتالیک روند بازار اسید استیک را زیرنظر داشت که مارجین تولید اسید ترفتالیک را کاهش میداد.

اسید استیک در مبنای فوب چین با ۴۰ دلار افت هفتگی در ۱۲۰۰ دلار/تن ایستاد.

اسید ترفتالیک در مبنای سی‌اف‌آر چین روز ۱۵ اکتبر با ۱۵ دلار رشد در روز در ۷۵۰ دلار/تن ارزیابی شد زیرا تمایل در بازار مبادلات نقدی بالا رفته بود و بازار پارازایلین نیز افزایشی بود. اسید ترفتالیک ۲۵ دلار رشد هفتگی را نیز نشان میداد.

عرضه ای موسوم به سفر یک روزه در ۷۷۰ دلار/تن سی‌اف‌آر چین بدون تغییر نسب به روز قبل در ۱۵ اکتبر مطرح بود در بازار داخلی چین اسید ترفتالیک با ۱۶۵ یوان رشد در ۵۴۷۰ یوان/تن درب کارخانه ایستاد و بازه بازار داخلی چین معادل ۷۴۲ دلا/رتن سی‌اف‌آر چین ارزیابی شد.

در مبنای سی‌اف‌آر هند اسید ترفتالیک با ۱۵ دلار رشد در روز ۱۵ اکتبر در ۸۹۰ دلار/تن ارزیابی شد و در مبنای سی‌اف‌آر جنوب شرقی آسیا با ۲۵ دلار رشد در ۷۹۰ دلار/تن ایستاد.

فوب: FOB- سی‌اف‌آر: CFR

نظر خود را بنویسید